Turizm Rehberliği Nedir Ne Iş Yapar?

Turizm Rehberliği iş imkanı var mı?

Seyahat firmaları, turizm alanları, havayolları şirketleri, bireysel acenta, dış ticaret yapan firmalar ve tur operatörlüğü gibi iş imkanları bulunmaktadır.

Turist Rehberliği bölümü kaç yıllık?

Afyon Kocatepe Üniversitesi Turizm Fakültesi bünyesinde bulunan 4 bölümden biri olan Turizm Rehberliği programında, isteğe bağlı olmak üzere bir yıllık İngilizce hazırlık sınıfı uygulaması bulunmakta olup, lisans düzeyinde (dört yıl) eğitim verilmektedir.

Kokartlı rehber ne demek?

Kokartı, profesyonel turist rehberliği ya da diğer adıyla tur rehberliği olarak tanımlayabiliriz. Yerli veya yabancı turist gruplarının gezi programının yürütülmesini sağlayan bir meslektir. Turist Rehberleri Birliği kamu kurumu niteliğinde olan bir meslek üst kuruluşudur ve Kültür Turizm Bakanlığı bünyesindedir.

Rehberin ne iş yapar?

Tur rehberi; seyahat organizasyonlarında gidilecek gezi alanı ile ilgili tura katılanlara eşlik edip, onlara doğru bilgi vermekle yükümlü olan kişiye verilen isimdir. Turist rehberi olarak da bilinir. Uzun ya da kısa yolculuklarda tura katılanlara eşlik eder.

Turizm Rehberliği bitirince ne olunur?

Turizm Rehberliği bölümü mezunu bireyler, turistlere rehberlik edecekleri gezileri programlarını hazırlarlar ve gezi programında olan yerleri detaylı bir şekilde turistlere anlatır. Turistlere önemli konularda yardımcı olur. Turistlere, götürdüğü yere özgü kültürel yemekleri ve yerlerin bilgisini sağlar.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Turizm Ne Demek Kısaca?

Turist rehberi olmak için hangi bölüm okunmalı?

Turist rehberliğini yasal olarak yapabilmek için üniversitelerin turist rehberliği bölümünden mezun olmak ya da Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından açılan tur rehberliği kurslarını tamamlamak şarttır.

Turist rehberleri ne kadar maaş alıyor?

İşte 2021 yılı rehber taban ücretleri Günlük tur 587 TL ‘den 640 TL ‘ye Paket tur ise 708 TL ‘den 772 TL ‘ye çıktı. “Bakanlık Makamının 29.12.2020 tarih ve 991786 sayılı olurları ile turist rehberlerine hizmet gruplarına göre 2021 yılında uygulanacak taban ücretleri aşağıda belirtildiği şekilde uygun görülmüştür” denildi.

Turizm rehberliği için hangi sınava girilir?

Turist Rehberliği Puan Türü – Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir? Bölüme YKS puan türü ile girilmektedir. Bölümü okumak isteyenler TYT’ye girip minimum 150 puan almalıdır. TYT sınavı ile öğrenci alındığı için girmeniz gereken herhangi bir dil testi veya sınavı bulunmamaktadır.

Turizm Rehberliği kac puan?

Üniversite kampüsünüze yakın Özel Yurt Fiyatları için Tıklayınız

Üniversite Adı Bölüm Taban Puanı
KASTAMONU ÜNİVERSİTESİ (Devlet Üniversitesi) Turizm Rehberliği 266,01242
AKSARAY ÜNİVERSİTESİ (Devlet Üniversitesi) Turizm Rehberliği 264,22853
KARABÜK ÜNİVERSİTESİ (Devlet Üniversitesi) Turizm Rehberliği 263,4485

44 

Turistleri gezdiren kişiye ne denir?

Yurt içi turları için TC Kültür ve Turizm Bakanlığı onaylı rehberlik kokartına haiz kişiler rehber olarak anılmaktadır. Yurt dışında ise o ülkenin kokartlı rehberi beraberinde şehri/ülkeyi gezdiren ve gruba eşlik eden tur operatörü görevlisi rehber olarak adlandırılır.

Öğretmen turist rehberliği yapabilir mi?

657 sayılı Kanunun 28 inci maddesinde Devlet memurlarına sayılan istisnalar dışında gelir getirici faaliyetlere yasak getirilmiştir. Öğretmenlerin turist rehberi olarak çalışmalarına izin veren özel yasal düzenlemeye rastlanılamamıştır.

Turist Rehberliği Uygulama Gezisi kaç gün?

Uygulama gezileri, ülkesel veya bölgesel sertifika programları için ayrı ayrı düzenlenir. (2) Ülkesel yurtiçi uygulama gezi süresi en az otuzaltı takvim günü, bölgesel yurtiçi uygulama gezi süresi ise her bir bölge için en az altı takvim günüdür.

You might be interested:  Soru: Pamukkale Turizm Hangi Şehirlere Gidiyor?

Turist rehberleri ne kadar kazanıyor 2020?

2020 yılında rehber taban ücretleri yüzde 20’nin üzerinde zamlandı. Günlük tur ücretinin taban fiyatı 587 TL oldu.

2 yıllık turist rehberliği nedir?

Turist Rehberliği bölümü 2 yıllık önlisans programıdır. Turist Rehberliği bölümünün amacı, turist rehberliği mesleğini en iyi şekilde yapacak, kendi işini kurabilecek ve turizm sektörüne katkı sağlayabilecek insanları yetiştirmektir.

Rehberli turlar nedir?

Tura katılanların gidilen yerde ağırlandığı, sorularının cevaplandığı tur.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *