Turizm Rehberliği Hangi Bölümden Alıyor?

Turizm Rehberliği kac puan?

Üniversite kampüsünüze yakın Özel Yurt Fiyatları için Tıklayınız

Üniversite Adı Bölüm Taban Puanı
KASTAMONU ÜNİVERSİTESİ (Devlet Üniversitesi) Turizm Rehberliği 266,01242
AKSARAY ÜNİVERSİTESİ (Devlet Üniversitesi) Turizm Rehberliği 264,22853
KARABÜK ÜNİVERSİTESİ (Devlet Üniversitesi) Turizm Rehberliği 263,4485

44 

Turist Rehberliği bölümü kaç yıllık?

TURİZM REHBERLİĞİ BÖLÜMÜ Turizm Rehberliği bölümünün eğitim ve öğretim süresi dört yıl olup, isteğe bağlı hazırlık sınıfı (İngilizce) uygulaması bulunmaktadır.

Turizm Rehberliği hangi fakülte?

Turizm Rehberliği | Turizm Fakültesi.

Turizm rehberliği için hangi sınava girilir?

Turist Rehberliği Puan Türü – Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir? Bölüme YKS puan türü ile girilmektedir. Bölümü okumak isteyenler TYT’ye girip minimum 150 puan almalıdır. TYT sınavı ile öğrenci alındığı için girmeniz gereken herhangi bir dil testi veya sınavı bulunmamaktadır.

Turizm Rehberliği okuyan ne iş yapar?

Turizm Rehberliği bölümü mezunu bireyler, turistlere rehberlik edecekleri gezileri programlarını hazırlarlar ve gezi programında olan yerleri detaylı bir şekilde turistlere anlatır. Turistlere önemli konularda yardımcı olur. Turistlere, götürdüğü yere özgü kültürel yemekleri ve yerlerin bilgisini sağlar.

Ege Üniversitesi Turizm Rehberliği kaç net?

Turizm Rehberliği(Fakülte) (DİL) Programlarına Yerleşen Son Kişinin Netleri;

You might be interested:  Soru: Turizm Işletmeciliği Hangi Fakülte?
Üniversite Yerleşen Son Kişi YDT Dil
(OBP) (80)
EGE ÜNİV. – (Ücretsiz) 378,950 51,8
İZMİR KATİP ÇELEBİ ÜNİV. – (Ücretsiz) 343,950 55,8
AYDIN ADNAN MENDERES ÜNİV. – (Ücretsiz) 328,350 57,5

35 

Turist Rehberliği Meslek Kanunu hangi yıl çıkmıştır?

MADDE 1 – (1) Bu Yönetmeliğin amacı; 7/6/2012 tarihli ve 6326 sayılı Turist Rehberliği Meslek Kanunu kapsamında, turist rehberliği mesleğine kabule, mesleğin icrasına ve turist rehberliği meslek kuruluşlarının kuruluş ve işleyişine, Kültür ve Turizm Bakanlığının mesleğe ilişkin görev ve yetkilerine, Bakanlık ile meslek

Selçuk Üniversitesi Turizm Rehberliği kaç yıllık?

Program Tanımı: Turizm Rehberliği Programında iki yıllık önlisans eğitimi verilmektedir.

Kokartlı rehberlik nedir?

Kokartı, profesyonel turist rehberliği ya da diğer adıyla tur rehberliği olarak tanımlayabiliriz. Yerli veya yabancı turist gruplarının gezi programının yürütülmesini sağlayan bir meslektir. Turist Rehberleri Birliği kamu kurumu niteliğinde olan bir meslek üst kuruluşudur ve Kültür Turizm Bakanlığı bünyesindedir.

Akdeniz Üniversitesi Turizm Rehberliği hazırlık var mı?

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Turizm Fakültesi’nde zorunlu hazırlık sınıfı dahil, 5 yıl boyunca tüm derslerin İngilizce verileceği “ Turizm İşletmeciliği Lisans Programı”na ve Türkçe eğitim verecek “ Turizm Rehberliği Bölümü”ne öğrenci alınması YÖK tarafından onaylandı.

Turist rehberliği ne iş yapar?

Tur rehberi; seyahat organizasyonlarında gidilecek gezi alanı ile ilgili tura katılanlara eşlik edip, onlara doğru bilgi vermekle yükümlü olan kişiye verilen isimdir. Turist rehberi olarak da bilinir. Uzun ya da kısa yolculuklarda tura katılanlara eşlik eder.

Turist rehberi olmak için ne yapılmalı?

Turist rehberliğini yasal olarak yapabilmek için üniversitelerin turist rehberliği bölümünden mezun olmak ya da Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından açılan tur rehberliği kurslarını tamamlamak şarttır. Bu şartları sağlamaksızın yetkisiz olarak turist rehberliği yapılması kanunen suçtur ve cezası vardır.

You might be interested:  Soru: Metro Turizm Kimin?

Kokart sınavı nedir?

Profesyonel Turist Rehberliği Seçme Sınavları: Kokartlı turist rehberliği sınavları ve tarihleri, Turizm Bakanlığı tarafından ihtiyaç görülen dillerde ve ihtiyaç görülen bölgelerde belirlenmektedir. Sınav tarihleri bakanlığın web sayfasından duyurulmaktadır.

Turizm işletmeciliği rehber olabilir mi?

İstihdam Olanakları: Mezunlarımız seyahat işletmelerinde, tur operatörlerinde orta ve üst kademe yönetim kadrolarında çalışabilirler. Bağımsız rehberlik yapabilirler. Ayrıca otel işletmelerinde de istihdam edilebilirler.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *