Okuyucular soruyor: Forecast Ne Demek Turizm?

Forecast nedir Turizm?

Seyahat için gidilen tesiste oda doluluk durumlarını gösteren formdur.

Forecast raporu ne demek?

Gelecekteki tahmini oda talebinin önceden belirlenmesi işlemine tahminleme ( forecasting ) ve hazırlanan rapora forecast (forkast) denmektedir. Kavram olarak turizm dilinde de aynen kullanılmaktadır. Tahminleme, geleneksel anlamda önbüro yönetimi için işlevsel bir öneme sahiptir.

Turizmde info book nedir?

Konaklanan otelin odalarında otel servisiyle ilgili bilginin olduğu kitapçık.

Turizm de fit ne demek?

‘Foreign independent travel ( fit )’ 4 kelime ve 29 harften oluşmaktadır. Turizm ve Otelcilik, Yabancı ülkelere düzenlenen ve rehber ya da refakatçinin ancak bazı bölümleri için sağlandığı tur. FIT ‘ler, her müşterinin veya bir kaç müşteriden oluşan grubun özel istek ve tercihlerine göre düzenlenir.

Forecast otel nedir?

Forecast (Doluluk): Otelin belirtilen tarih aralığındaki doluluk oranıdır. Genelde odanın dolu yada boş olmasına bakılarak takip edilir. Örneğin haziran ayınında %75 dolu gibi bir değerdir. Grafik olarak da gün gün dolu ve boş oda sayısını takip edebilirler.

No show nedir Turizm?

Müşterinin rezervasyon yaptığı otele gelmemesi halinde belirlenen oda fiyatının tazmin edilmesi anlamında kullanılır. Kullanılmayan ve iptal edilen oda.

Forecast yapmak ne demek?

Belirtisi olmak: tasarlamak. Tahmin, hava tahmini.

Doluluk Raporu Nedir?

Doluluk oranını belirleyen ve ay içerisinde ki tüm günleri kapsayan, check-in, dolu oda sayısı, kişi sayısı, boş oda sayısı, doluluk yüzde oranı gibi verileri günlük alabileceğiniz gibi aylıkta alabildiği geniş kapsamlı doluluk veri rapordur.

You might be interested:  Incentive Turizm Ne Demek?

No show ne anlama gelir?

No – Show: Konfirme rezervasyonlu yeri veya bileti olduğu halde, yolcu tarafından uçuşun gerçekleştirilmediği rezervasyon.

Info kokteyl ne demek?

Aroma verici unsurlar (Aromatik çay, baharat, kuru meyve…) ile alkollü (votka, tekile, rom, konyak…) harmanlayıp bir süre demlemek yolu ile elde edilen içkiye infüzyon kokteyl denir. Dinlendirme şişelerde olabileceği gibi, meşe fıçı gibi aroma veren ortamlarda da olabilir.

Rack rate ne demek Turizm?

İndirim yapılmadan önce bir mal veya hizmetin ilan edilmiş fiyatıdır.

Turizmde Pax ne demek?

Pax, turizm ‘de sıkça kullanılan bir kavramdır. Pax kısaltması İngilizce “Passengers” kelimesinin kısaltması olarak kullanılır. Başlangıçta Uzak Doğu’da turizm /otelcilik sektöründe kulanılmaya başlanmış ve her zaman taşınması gereken insanları ifade etmede kullanılmıştır.

Otelcilikte OB ne demek?

Ob. (Sadece yatak.) – yemekler olmadan otelde konaklama. Ayrıca belirlenebilir Na. (Müsait değil), Veya. (Sadece oda.), Oa. (Sadece daireler).

Münferit olarak ne demek?

MÜNFERİT – MÜNFERİD Başka kimse veya şeylerden ayrı olan, tek, yalnız, müstakil: Münferid vâsıta-i rü’yet iken / Göremez kendisini dîde bile (Nâmık Kemal).

Info board ne demek?

Seyahat eden müşterilere anlaşmalı oldukları acenteleri tarafından duyurulduğu, gerekli bilgilerin olduğu bilgi formlarının asıldığı panodur.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *