Hızlı Cevap: Turizm Yatırım Belgesi Nasıl Alınır?

Turizm teşvik belgesi nasıl alinir?

Turizm Yatırım Teşvik Belgesi Nasıl Alınır? Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü tarafından yönetilen E-TUYS adlı web tabanlı uygulama aracılığıyla başvurular gerçekleştirilir.

Yatırım teşvik belgesi nasil alinir 2021?

Yatırım Teşvik Belgesi almak için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına (önceden Ekonomi Bakanlığı) müracaat edilmesi gerekmektedir. Bakanlık incelemesinin ardından eksiksiz müracaatlar uygun bulunması halinde Yatırım Teşvik Belgesinin düzenlenmesi ile sonuçlandırılabilmektedir.

Turizm belgesini kim verir?

21.06.2005 tarih ve 25852 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Turizm Tesislerinin Belgelendirilmesine ve Niteliklerine İlişkin Yönetmeliğe göre Turizm İşletmesi Belgesi Bakanlıkça turizm tesislerine işletme aşamasında verilen belgeyi ifade eder.

Turizm Yatırım Teşvik Belgesi Nedir?

Turizm Yatırımı Belgesi; Turizm sektörü yatırımlarında, Turizm tesislerinin mevzuata uygun nitelikte yapılmasını sağlamak, Sınıfını belirlemek ve bu şekilde nitelikli turizm yatırımlarında artış sağlayarak, ülke ve bölge ekonomilerine katkıda bulunulmasını sağlayan bir belgedir.

Turizm yatırım teşvik belgesi nereden alınır?

Turizm Yatırım Teşvik Belgesi Nasıl Alınır? Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü tarafından yönetilen E-TUYS adlı web tabanlı uygulama aracılığıyla başvurular gerçekleştirilir.

Turizm yatırım belgeli ne demek?

Turizm Yatırımı Belgesi; Turizm sektörü yatırımlarında, Turizm tesislerinin mevzuata uygun nitelikte yapılmasını sağlamak, Sınıfını belirlemek ve bu şekilde nitelikli turizm yatırımlarında artış sağlayarak, ülke ve bölge ekonomilerine katkıda bulunulmasını sağlayan bir belgedir.

You might be interested:  Turizm Katkı Payı Beyannamesi Nasıl Verilir?

Teşvik paketinde hangi sektörler var?

Ülkenin kalkınabilmesi için bu kadar önemli olan yatırımların artmasını teşvik amaçlı, her yıl milyonlarca lira destek verilmektedir. Destek verilen sektörlere baktığımızda tarım, hayvancılık, turizm, üretim, hizmet, endüstri, ar-ge, yazılım, enerji ve benzerlerini görmekteyiz.

Yatırım teşvik belgesi nasıl alınır 2020?

2020 yılında Yatırım Teşvik Belgesi Başvurusu yapmak isteyen bir yatırımcı E-TUYS üzerinden elektronik imzası ile başvuru yapabilecek veya yetkilendirilen kişi ya da kurumlar aracılığıyla başvurusunu tamamlayarak Yatırım Teşvik Belgesini alabilecektir.

Yatırım teşvik belgesi harcı ne kadar?

Teşvik Belgesi müracaatları için talep edilen 400 TL, yatırım teşvik belgesi kapsamında kullanılmış komple tesis ithalatı için müracaatlarda talep edilen 10.000 TL ve belge zayii olması halinde tasdiki istenen her bir belge için talep edilen 300 TL tutarındaki harçlar kaldırılmıştır.

Turizm belgesi nasıl alınır?

BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER:

 1. Başvuru Dilekçesi: Matbu dilekçe formu (örneği tarafımızca gönderilecektir) doldurulur.
 2. Ticaret Sicil Gazetesi.
 3. İmza Sirküleri.
 4. İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı
 5. İsim Tescili: İsim tescili yapılmış ize, tescile ilişkin belge.

Turizm işletme belgesi nasıl alinir?

Turizm İşletme Belgesi

 1. Adımıza düzenlenmiş noter onaylı vekaletname.
 2. Şirketi temsil ve ilzama yetkili kişilere ait noter tasdikli imza sirküleri.
 3. Ticaret Sicil Gazetesi.
 4. Tapu fotokopisi.
 5. Başvuru Ücreti Dekontu.
 6. İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı (Noter Onaylı)

Otel Konaklama Belgesi nasıl alınır?

Dilerseniz ALO 199 çağrı merkezini arayarak veya e-devlet üzerinden seyahat izin belgenizi oluşturabilirsiniz. Alo 199 çağrı merkezini aradığınızda; Neden Seyahat İzin Belgesi almak istediğiniz sorulacaktır. Hangi şehirden hangi şehre gideceğiniz ve kaç gün konaklayacağınız bilgisi istenecektir.

Turizm teşvik belgesi ne işe yarar?

TURİZM YATIRIM BELGESİ NE İŞE YARAR En az 40 odalı olmak şartıyla otel yatırımınız bitince SGK pirimi işveren hissesi desteği ve kurumlar vergisi muafiyeti hakkı kazanırsınız. Turizm yatırım belgesi aynı zamanda turizm yatırımınızın resmi olarak bilinmesi anlamına da gelir.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Metro Turizm Samandıra Tesisleri Nasıl Gidilir?

Gastronomi belgesi nasıl alınır?

Gastronomi tesisi belgesi almak için mutlaka müstakilen faaliyet gösteren bağımsız bir işletme olması gerekiyor. -Korunması gerekli kültür varlığında yer alıyor ise tescil kararı örneği veya resmi yazı. Bu bilgi ve belgelere ek olarak belirtilen niteliklerle ilgili belgelerin de sunulması gerekir.

Turizm işletme belgesi zorunlu mu?

İşletmedeki bir tesise Turizm Belgesi almak zorunlu değildir. Belediyeden alınacak işyeri açma ruhsatı ile yıldız lanse etmeden işletilebilir. Tesis Yatırım Teşvik Belgesi kapsamında gerçekleşmişse, Turizm İşletme belgesi alınması zorunludur.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *