FAQ: Pax Ne Demek Turizm?

Havacılıkta Pax ne demek?

Yolcu (passenger) ( PAX ) Sivil Havacılık Kanununun 107’nci maddesine göre düzenlenen yolcu taşıma sözleşmesi kapsamında seyahat etmek amacıyla uçuş ve kabin ekibinden farklı olarak hava aracında bulunan veya bu amaçla kontrol (check in) işlemini yaptırmış olan şahıstır.

Turizm de fit ne demek?

‘Foreign independent travel ( fit )’ 4 kelime ve 29 harften oluşmaktadır. Turizm ve Otelcilik, Yabancı ülkelere düzenlenen ve rehber ya da refakatçinin ancak bazı bölümleri için sağlandığı tur. FIT ‘ler, her müşterinin veya bir kaç müşteriden oluşan grubun özel istek ve tercihlerine göre düzenlenir.

Rack rate ne demek Turizm?

İndirim yapılmadan önce bir mal veya hizmetin ilan edilmiş fiyatıdır.

Out of order ne demek Turizm?

Out of order: Kullanım dışı oda.

Havacılıkta ci ne demek?

CI terimi, kaldırma katsayısı anlamına gelir.

Havacılıkta Callsign nedir?

Uçaklar kule ile haberleşirken kendilerini tanıtmaları için belirli bir standardı olan telsiz çağrı kodlarını kullanırlar. Aircraft call sign (uçak çağrı kodu) ın üç farklı standardı bulunmaktadır; bunlar Type-A, Type-B ve Type-C olarak adlandırılır.

Stop sale ne demek?

Stop – sale ( Satışları Geçici Olarak Durdurma ) Konaklama İşletmeleri, tüm odaları satıldığı zaman ön rezervasyon yaptırmış olan diğer acentelere stop – sale durumunu bildirir. Acenteler de işletmenin satılık odası kalmadığını öğrenerek satış yapmaz.

You might be interested:  FAQ: Kültür Ve Turizm Bakanı Ne Iş Yapar?

No show ne anlama gelir?

No – Show: Konfirme rezervasyonlu yeri veya bileti olduğu halde, yolcu tarafından uçuşun gerçekleştirilmediği rezervasyon.

Turizmde info book nedir?

Konaklanan otelin odalarında otel servisiyle ilgili bilginin olduğu kitapçık.

Turizmde Folio nedir?

FOLIO: Misafirlerin konaklamaları süresince harcamalarının kaydedildiği hesap cetvelidir.

Info board ne demek?

Seyahat eden müşterilere anlaşmalı oldukları acenteleri tarafından duyurulduğu, gerekli bilgilerin olduğu bilgi formlarının asıldığı panodur.

Afişe fiyat ne demek?

Bir mal veya iş gücü için uygun görülen para karşılığı. Bir birim mal, hizmet ya da üretim faktörü ile satın alınabilecek para miktarı.

Release süresi ne demek?

anlamı Turizm ve Otelcilik. ‘ Release date’ 2 kelime ve 11 harften oluşmaktadır. Turizm ve Otelcilik, Acentanın kontratta belirlenen; sormadan satış ve no show’suz iptal yapabileceği bitiş tarihi.

Önkasiyer Tarafından Müşteri Adına Yapılan Ödeme ( Paid Out ): Müşteri adına bir ödeme yapılacağı zaman, ödeme ile ilgili makbuz müşterinin kendisi ve ödemeyi yapan kısmın yöneticisi tarafından imzalanır. Bu işlem için veznedarca ödeme ” Paid out ” formu kullanılır.

Fcomp ne demek?

arkadaş, yoldaş, ahbap; eş; elkitabı, rehber; (astr). kendisinden daha parlak bir yıldıza çok yakın olan ikinci bir yıldız; (f). (i). arkadaşlık, refakat, eşlik.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *