Soru: Seyahat Pasaportu Ne Renk?

Pasaport renkleri neye göre belirlenir?

Yurt dışına seyahat edilmesi için 4 farklı pasaport çeşidi bulunmaktadır. Bunlar Umuma Mahsus (bordo) pasaport, Hususi (yeşil) pasaport, Hizmet (gri) pasaportu, Diplomatik (siyah) pasaporttur. Bu pasaportlar mesleki durum veya statülere göre kullanılmaktadır.

Pasaport çeşitleri nelerdir?

Yurt dışına seyahat etmek isteyenlerin başvurabileceği çeşitli pasaport türleri vardır: Umuma mahsus pasaport (bordo), hususi pasaport (yeşil), diplomatik pasaport (siyah) ve hizmet pasaportu (gri).

Kimler pasaport alamaz 2021?

Kimler Pasaport Alamaz 2021

 • Bir adli süreç, dava ya da yargılanma nedeniyle yurt dışı çıkış yasağı olanlar.
 • Boşanma sürecinde olup boşanma davası sürenler.
 • Olağanüstü süreçlerde devletin aldığı tedbirlere takılanlar.

Polis pasaportu ne renk?

Çünkü Polis memurları’da diğer kamu çalışanları gibi belirli bir süre sonra Umuma Mahsus Yeşil Pasaport alma hakkına sahiptir.

En iyi Pasaport hangisi?

Henley Pasaport Endeksi’ne göre 191 ülkeye vizesiz girilebilen Japonya pasaportu dünyanın en güçlüsü oldu. Türkiye pasaportu ise 111 ülkeye vizesiz girebilme hakkıyla 55. sırada kendine yer buldu.

Yeni pasaportlar ne renk?

Biyometrik pasaportlar Yeni pasaportların renkleri de değişmiştir. Buna göre; normal pasaportlar bordo, özel pasaportlar (yeşil pasaport ) koyu yeşil ve diplomatik pasaportlar ise siyah rengini aldı. Biyometrik pasaportlar ile birlikte pasaport süresi uzatma durumu da ortadan kalkmıştır.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Istanbul Seyahat Kartı Nasıl Alınır?

Ülkemizin pasaport çeşitleri nelerdir?

Türkiye’de 4 çeşit pasaport türü mevcut.

 • Bordo pasaport (Umumi Pasaport )
 • Yeşil Pasaport (Hususi Pasaport )
 • Gri pasaport (Görev Pasaportu / Hizmet Pasaportu )
 • Siyah pasaport (Diplomatik Pasaport )

Pasaport kaça ayrılır?

Pasaport Çeşitleri ve Renkleri

 • Umuma Mahsus Pasaport (Bordo Pasaport )
 • Hususi Pasaport (Yeşil Pasaport )
 • Hizmet Pasaportu (Gri Pasaport )
 • Diplomat Pasaportu (Siyah Pasaport )
 • Bonus: Geçici Pasaport (Pembe Pasaport )

Devlet memurlarının pasaportu ne renk?

Hususi pasaport, devlet adına çalışan memurlara ve belirli şartları taşıdıkları sürece bu memurların ailelerine, 5 yıllık süre ile verilen pasaport türüne denir. Yeşil renkli olduğu için yeşil pasaport olarak da adlandırılır. Hususi pasaportun birçok ayrıcalığı bulunur.

Mahkemesi olan pasaport alabilir mi?

Pasaport verilmeyen kişiler listesinin başında herhangi bir adli süreç, dava ya da tutuksuz yargılanma nedeniyle yurt dışı yasağı konan kişiler geliyor. Bu kişilerin pasaport almaları imkan dahilinde değil. Bunlar yalnızca yargıda devam eden davaların sonuçlanması durumunda pasaport alabilirler.

Pasaport nasıl çıkartılır 2021?

Yeni pasaport nasıl çıkartılır? Pasaport başvurusu yapmak isteyen kişilerin ALO 199 çağrı merkezi ya da Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne ait websitesi üzerinden randevu alması gerekmektedir.

Pasaport başvurusu nasıl yapılır 2021?

Pasaport randevusu Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü https:// randevu.nvi.gov.tr internet adresi üzerinden ya da Çağrı Merkezinden (Alo 199) alınır.

Normal bir insan hangi pasaportu alır?

5682 sayılı pasaport genel kanunlarında yer alan Hizmet, Hususi ve Diplomatik pasaport başvuru şartlarını taşımayan kişiler tarafından alınabilen pasaport türü umuma mahsus pasaport tipidir.

Öğretmenler ne zaman yeşil pasaport alabilir?

Bir öğretmen ortalama olarak her bir derece için 3 yıl görev yaptığını hesaplarsak 15 yıl çalışan öğretmenler yeşil pasaport almaya hak kazanıyor.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Seyahat Sağlık Ne Kadar?

Yeşil pasaport nedir kimlere verilir?

– 1., 2. ve 3. derece kadrolarda bulunan veya sözleşmeli devlet memurlarına, Yeşil pasaporta başvurabilmek için önce devlet memurlarının belli bir kıdeme ermesi gerekiyor. Bu hesaba göre 1., 2. ve 3. dereceden kadrolu memurlar yeşil pasaport almaya hak kazanır.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *