Soru: Hes Kodu Ile Seyahat Izni Nasıl Alınır?

HES kodu varsa seyahat izin belgesi gerekir mi?

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehirler arası seyahat yasağı ile ilgili beklenen duyuruyu yaptı. Tüm illerdeki seyahat yasağı kalktı. Ancak artık seyahat izin belgesi yerine HES kodu ile seyahat ediliyor.

HES ile seyahat izni nasıl alınır?

Kısa mesaj ile HES kodu almak için, HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla; TC kimlik numarası, TC kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazılır ve 2023’e SMS olarak atılır.

HES kodu ile seyahat edilir mi?

HES kodu (Hayat Eve Sığar kodu ), yurt içi uçuşlarda gerekli olan, güvenli bir seyahat sağlama amacıyla T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından zorunlu tutulan 10 haneli bir koddur. Yurt içi yolculuklarınızda, uçak, tren ve otobüs bileti satın alma sürecinde bu kodu edinip ilgili alana girmeniz gerekiyor.

65 yaş üstü HES kodu ile seyahat edebilir mi?

Toplu taşıma kullanan tüm vatandaşların, bilet satın alabilmesi ve seyahat takiplerinin yapılabilmesi için HES Kodu alması zorunlu. Bu sebeple toplu taşıma ile seyahat edecek 65 yaş ve üzeri vatandaşların da seyahat izin belgesinin yanı sıra HES Kodu alması gerekiyor.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Seyahat Sağlık Sigortası Fiyatları Ne Kadar?

65 yaş üstü özel araçla şehirler arası seyahat edebilir mı?

17 Mayıs’ta açıklanan Yeni Kademeli Normalleşme kararlarıyla birlikte 65 yaş üstü vatandaşların seyahat izin belgesi alma zorunluluğu kaldırıldı. Özel araçla da kısıtlama olmayan gün ve saatlerde yolculuk yapacaksa yine bu belgeyi almalarına gerek yok.

HES kodu olmadan seyahat yapılamaz mı?

Özel araçla yapılacak seyahatler için HES kodu uygulaması bulunmamaktadır. Özel aracınızla seyahat edecekseniz, hes kodu olmadan da seyahat edebilirsiniz.

HES kodu kimler alabilir?

65 yaş ve üzeri tüm yolcular, aşağıda belirtilen detaylar üzerinden HES kodunu alabilirler. 1- “Hayat Eve Sığar” uygulaması üzerinden, ” HES Kodu İşlemleri” bölümünden, e-Devlet sistemi üzerinden, “ HES Kodu Üretme ve Listeleme” seçeneğini seçip “Yeni Hes Kodu ” butonuna tıklayarak HES kodunuzu alabilirsiniz.

Şehirlerarası seyahat yasağı izin belgesi nasıl alınır?

Seyahat İzin Belgesi almak isteyenler ya e Devlet başvurusu ya da ALO 199 iletişim hattı üzerinden başvuru yapabiliyor. T.C. kimlik numarası ve şifre ile e-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra açılan sistem üzerinden yeni başvuru linkine tıklanıyor.

HES kodu otobüste geçerli mi?

İçişleri Bakanlığı birçok alanda kullanılan HES kodu ile ilgili yeni bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada HES kodunun talep edileceğini, konaklamaların buna göre yapılacağını bildirdi. Ayrıca, şehir içi otobüs, vapur, metrobüs, tramvay ve metro kullanımı için de HES kodu zorunluluğu getirildi.

HES kodu riskli olanlar yolculuk yapabilir mi?

HES Kodu ile kişinin sağlık durumu sorgulanır, risk varsa seyahati onaylanmaz. Yapılan bu sorgulamalarda Corona sebebiyle uçmanıza engel bir durum belirlenirse uçuşa kabul edilmeyeceksiniz.

HES kodu kaç yaş için geçerli?

Şehirler arası seyahat edecek, 3 yaş ve üzeri tüm yolcularımız HES kodu almak ve seyahat öncesinde görevli personellerimize HES kodlarını, kimlikleriyle birlikte göstermek zorundadır.

You might be interested:  Seyahat Nasil Yazilir?

HES kodu ne kadar süre geçerli?

Kod geçerlilik süresi olarak “Süresiz” seçeneği işaretlendiğinde, HES Kodu 18 ay geçerli olacaktır. “Süreli” seçeneği işaretlendiğinde, ekrana gelen takvimden kodun geçerlilik süresi belirlenir.

Yaşlı anneme HES kodu nasıl alırım?

Cep telefonu ile HES kodu alma Akıllı telefonun dışında her tür cep telefonundan tüm operatörler için HES kodu HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazılır ve 2023’e SMS atılır.

HES kodunda neler görülür?

HES kodu, kurum ve kişilerin Covid-19 hastalığıyla ilgili taşıdığı riski gösterir. Yapılan Covid-19 testi pozitif çıktığında HES kodunu sorgulayan cihazlarda bu durum da görülür. HES kodu yeni normalde, kurum ve kişilerle sağlık durumunu paylaşman için gereklidir.

65 yaş üstü şehir dışı seyahat izni nasıl alınır?

Zorunlu hallerde şehirler arası seyahatlere izin verilecek olan vatandaşlar, İçişleri Bakanlığına ait “ebaşvuru” ekranı ya da ALO 199 hattı üzerinden izin belgesi alabilecekler. Diğer yandan 65 yaş üzeri vatandaşların da seyahat izin belgesi alması gerekiyor. Değerlendirme sonuçları ise daha sonra SMS ile bildirilecek.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *