Sık sorulan: Hes Kodu Ile Seyahat Izin Belgesi Nasıl Alınır?

HES kodu varsa seyahat izin belgesi gerekir mi?

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehirler arası seyahat yasağı ile ilgili beklenen duyuruyu yaptı. Tüm illerdeki seyahat yasağı kalktı. Ancak artık seyahat izin belgesi yerine HES kodu ile seyahat ediliyor.

HES kodu ile seyahat edilebilir mi?

Hayat Eve Sığar mobil uygulaması üzerinden alınacak HES kodu ile uçak, otobüs ve tren gibi araçlarla seyahat edilebilecek. Otobüs bileti veya uçak bileti alarak seyahat edebilmeniz için HES kodunuzun olması gerekecek. HES Kodu sayesinde ilgili seyahat firmaları tedbir alacak.

Şehirlerarası seyahat yasağı izin belgesi nasıl alınır?

Seyahat İzin Belgesi almak isteyenler ya e Devlet başvurusu ya da ALO 199 iletişim hattı üzerinden başvuru yapabiliyor. T.C. kimlik numarası ve şifre ile e-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra açılan sistem üzerinden yeni başvuru linkine tıklanıyor.

Seyahat izin belgesi almak gerekiyor mu?

Vatandaşlar, seyahat izin belgeleri olmadan başka bir şehre giriş yapamıyorlar. Kademeli Normalleşme Süreci’nde hafta sonu sokak yasağında ve hafta içi akşam sokak yasağı saatlerinde şehir dışına seyahat edeceklerin seyahat izin belgesine sahip olmaları gerekiyor.

65 yaş üstü özel araçla şehirler arası seyahat edebilir mı?

17 Mayıs’ta açıklanan Yeni Kademeli Normalleşme kararlarıyla birlikte 65 yaş üstü vatandaşların seyahat izin belgesi alma zorunluluğu kaldırıldı. Özel araçla da kısıtlama olmayan gün ve saatlerde yolculuk yapacaksa yine bu belgeyi almalarına gerek yok.

You might be interested:  FAQ: Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası Ne Kadar?

HES kodu olmadan seyahat yapılamaz mı?

Özel araçla yapılacak seyahatler için HES kodu uygulaması bulunmamaktadır. Özel aracınızla seyahat edecekseniz, hes kodu olmadan da seyahat edebilirsiniz.

HES kodu hangi durumlarda gerekli?

HES kodu (Hayat Eve Sığar kodu ), yurt içi uçuşlarda gerekli olan, güvenli bir seyahat sağlama amacıyla T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından zorunlu tutulan 10 haneli bir koddur. Yurt içi yolculuklarınızda, uçak, tren ve otobüs bileti satın alma sürecinde bu kodu edinip ilgili alana girmeniz gerekiyor.

HES kodu riskli olanlar yolculuk yapabilir mi?

HES Kodu ile kişinin sağlık durumu sorgulanır, risk varsa seyahati onaylanmaz. Yapılan bu sorgulamalarda Corona sebebiyle uçmanıza engel bir durum belirlenirse uçuşa kabul edilmeyeceksiniz.

HES kodu herkes için mi?

Her misafir için ayrı ayrı HES kodu alınmalıdır. 0-2 yaş aralığında olan misafirler için HES Kodu zorunluluğu bulunmamaktadır. Biletleme işleminiz ile uçuşunuz arasında HES Kodunuz T.C. Sağlık Bakanlığı servisleri üzerinden belirli aralıklarla sorgulanacaktır.

E devlet seyahat izni nasıl alınır?

Belge almak isteyen kişiler e – devlet ‘ e TC kimlik numaraları ve şifreleri ile giriş yaptıktan sonra arama alanına İçişleri Bakanlığı ya da e -başvuru yazarak ilgili formu doldurabilir ve başvurularını tamamlayabilirler.

Kimler seyahat izin belgesi almalı?

Kimler Seyahat İzin Belgesi almalıdır? Kademeli normalleşme döneminde; sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde (hafta içi ve hafta sonunda) özel araçla şehirler arası yolculuk yapmak isteyen herkesin seyahat izin belgesi alması gerekmektedir.

Özel araçla seyahat izni var mı?

özel veya resmi araçlarla yapacakları şehirlerarası seyahatlerine, kurum kimlik kartı ve görevlendirme belgesini ibraz etmeleri kaydıyla izin verilecektir.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *