Okuyucular soruyor: Yeşil Pasaportla Nasıl Seyahat Edilir?

Yeşil pasaportla yurtdışına çıkarken hangi belgeler istenir?

Yeşil pasaport alma hakkına sahip emeklilerin yurtdışına çıkarken ekstra hiçbir belge almasına gerek yok. OHAL’in ilk zamanlarında istenen ek SGK döküm belgesi gerekliliği Kasım 2017’de resmen kaldırıldı. Pasaportunuzu alın ve yola çıkın!

Yeşil Pasaportlular Almanyaya gidebilir mi?

Almanya, Diplomatik, Gri ve Yeşil Pasaport ‘a ‘vize’ gibi bir engel getirdi. Almanya, gri pasaport skandalının ardından, “Bundan sonra Almanya vizesi istemeyen tüm diplomatik pasaportlarla gelenlerden de geliş nedenini gösteren ek belgeler, kısıtlamalara karşı istisnayı kanıtlayan belgeler istenecek” şartını getirdi.

Yeşil pasaportla kaç ülkeye gidilir?

Yeşil pasaportlular, bordo pasaportluların vizesiz giremediği 67 ülkeye vizesiz giriş ayrıcalığına sahiptir.

Yeşil pasaport için vize gerekli mi?

1) Yeşil ( Hususi ) pasaporta sahip T.C. vatandaşları Bordo (Umumi) pasaportluların vizesiz giremediği 67 ülkeye vizesiz giriş ayrıcalığına sahiptir. 2) Yeşil pasaport sahipleri pasaport harcından muaftır.

Yeşil pasaportla yurt dışına nasıl çıkılır?

Yeşil ve gri pasaportlu vatandaşlar, bağlı bulundukları kurumdan görev ya da yurt dışına çıkış izin yazısı almalarının ardından seyahat edebilirken, eş ve çocukları pasaportun hak sahibinin bağlı bulunduğu kurumdan “Adı geçen şahsın yurt dışına çıkmasında herhangi bir mani kurumumuzca yoktur veya sakınca

You might be interested:  Sık sorulan: Ats Seyahat Kimin?

Yeşil pasaport amerikaya gidebilir mi?

-ABD’ye seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus (Bordo) pasaport, Hizmet (Gri) Pasaport, Diplomatik (Siyah) Pasaport ve Hususi ( Yeşil ) pasaport hamili tüm kişiler ABD vizesi başvurusu yapmak zorundadırlar.

Yeşil Pasaportlular Avrupa’ya gidebiliyor mu?

Avrupa seyahati için vizeden muaf tutulan kişilerin de seyahatleri öncesinde ilgili ülkeye giriş izni almaları öngörülmüştür. Bu uygulama ile Yeşil ve Gri Pasaport sahibi Türk Vatandaşları’nın vize muafiyet hakları saklı tutulup yalnızca Avrupa ‘ya giriş esnasında seyahat izni almaları sağlanacaktır.

Almanya turist kabul ediyor mu?

Almanya ‘da turistik seyahatler için konaklamaya izin yok Bu nedenle sadece istisnai durumlarda turistik amaçlı vize verilebiliyor. Prensip olarak AB ve Schengen bölgesinden gelen yolculara ülkeye girişine izin veriliyor. Almanya ‘da oturumu olanlar da ülkeye gelebiliyor.

Yeşil pasaport Almanya sağlık sigortası gerekli mi?

Aslında genel olarak yeşil pasaportla Avrupa’ya giderken ben seyahat sağlık sigortası yaptırmayı zorunlu tutmuyorum, sadece öneriyorum. Fakat yeşil pasaport Almanya gezilerinde kesinlikle seyahat sağlık sigortanızı yapıtırın!

Yeşil pasaportla nerelere gidilmez?

Asya Kıtasında Yeşil Pasaporta Vize İstemeyen Ülkeler

  • Bahreyn (90 güne kadar)
  • Bangladeş (90 Gün)
  • Birleşik Arap Emirlikleri (90 Gün)
  • Çin (30 Gün)
  • Doğu Timor (30 Gün)
  • Endonezya (14 Gün)
  • Filipinler (30 Gün)
  • Filistin (30 Gün)

Yeşil pasaportla Rusyaya gidilir mi?

Yeni karar göre 1 Eylül 2019 tarihinden itibaren Hususi ( Yeşil ) ve Hizmet (Gri) pasaport sahibi Türk vatandaşlarının Rusya vizesi almaları gerekmemektedir. Rusya’ya seyahat edecek bordo pasaport sahibi Türk vatandaşlarının bu ülkeye yapacakları kısa veya uzun seyahatlerinden önce Rusya vizesi almaları gereklidir.

Yeşil pasaportla fransaya nasıl gidilir?

Ancak Hususi ( Yeşil ), Hizmet (Gri) ve Diplomatik (Siyah) pasaporta sahip olan Türk vatandaşları 180 gün içerisinde 90 günü geçmemek şartıyla Fransa ‘ya vize almadan seyahat edebilirler.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Yeni Doğan Bebek Ne Zaman Seyahat Edebilir?

Yeşil pasaport nedir ne işe yarar?

Yeşil pasaportun sağladığı en büyük avantaj, tam tamına 160 ülkeye vize almadan giriş yapabilmeniz. Vize işlemleriyle uğraşmanızı önleyen bu pasaport aynı zamanda bazı ülkeler için kapıda ya da online şekilde vize almanızı da sağlıyor. Yeşil pasaport diğer pasaportlara oranla çok daha fazla ülkenin kapılarını açıyor.

Yeşil pasaport Mısır’da geçerli mi?

Yeşil pasaport sahipleri Mısır ‘a yapmak istedikleri seyahat 90 günü geçmiyorsa vize almalarına gerek olmamaktadır. Yeşil pasaport sahipleri 90 günü aşan seyahatler içinse vize almalıdırlar.

Irlandaya yeşil pasaportla gidilir mi?

İrlanda Konsolosluğu İrlanda’ya seyahat edecek olan Umuma Mahsus (Bordo) pasaport, Hizmet (Gri) Pasaportu, Diplomatik (Siyah) Pasaport ve Hususi ( Yeşil ) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları İrlanda Konsolosluğu’na vize müracaatında bulunmakla mükelleftirler.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *