Okuyucular soruyor: Seyahat Pasaportu Nasıl Alınır?

2021 Pasaport nasıl alınır?

Pasaport başvurusu yapmak isteyen kişilerin ALO 199 çağrı merkezi ya da Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne ait websitesi üzerinden randevu alması gerekmektedir.

TC pasaportu nasıl alınır?

Pasaport randevusu Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü https://randevu.nvi.gov.tr internet adresi üzerinden ya da Çağrı Merkezinden (Alo 199) alınır.

Türkiyede pasaportunu kaybeden yabancı ne yapmalı?

Pasaportunuzun kaybolduğunu fark ettiğiniz anda en yakın polis amirliğine giderek pasaportunuzun kaybolduğuna dair bir tutanak almalısınız. Bu tutanak hem Türkiye Konsolosluğu’ndan geçici pasaport veya seyahat belgesi alabilmeniz, hem de eğer yurtdışında yaşıyorsanız pasaportunuzu yenileyebilmeniz için gereklidir.

Pasaport çıkartmak için neler lazım?

Pasaport için gerekli belgeler hazırlanıp, internetten pasaport randevu alarak 2 adet biyometrik fotoğraf ve nüfus cüzdanı/TC Kimlik kartı ile başvuru yapabiliyorsunuz.

 • Biyometrik 2 adet fotoğrafınız.
 • TC Kimlik Kartı veya nüfus cüzdanınız.
 • Varsa eski pasaportunuz.
 • Öğrenci belgesi (Harçsız pasaport talep edenler için)

Pasaport Formu nereden alınır?

Pasaport başvuru işlemleri Emniyet Genel Müdürlüğü’nden randevu alınarak yapılmaktadır. Pasaport başvurusunu öncelikle e- Pasaport sitesinden randevu alarak ilçe emniyet müdürlüklerinden yapabilirsiniz.

Kimler pasaport alamaz 2021?

Kimler Pasaport Alamaz 2021

 • Bir adli süreç, dava ya da yargılanma nedeniyle yurt dışı çıkış yasağı olanlar.
 • Boşanma sürecinde olup boşanma davası sürenler.
 • Olağanüstü süreçlerde devletin aldığı tedbirlere takılanlar.
You might be interested:  Avrupa Vizesiz Seyahat Ne Zaman?

18 Yaş Altı Pasaport nasıl alınır?

18 yaşından küçüklere de harçsız pasaport veriliyor ancak defter bedelinin ödemeniz gerekiyor. O yaşlarda görüntüleri çok hızlı değiştiği için en fazla 5 yıllık geçerlilikte pasaport veriliyor. Her iki ebeveyn ve çocuğun birlikte ilçe nüfus müdürlüğüne gitmesi gerekiyor.

Pasaport almak ne kadara mal olur?

Pasaport harçları pasaportun başvuru sırasında talep edilen kullanım süresine göre değişiklik göstermektedir ancak pasaport defter ücreti her bir pasaport süresi için aynıdır. Güncel olarak pasaport defter ücreti ise 180,00 TL dir, yani alacağınız pasaportun süresine göre harç ücreti + 180,00 TL olarak hesaplanır.

Nüfus müdürlüğü pasaport kaç günde çıkar?

Pasaport çıkma süresi, yurt içi ve yurt dışı olmak üzere ikiye ayrılıyor. Yurt içinde süre 5 – 7 gün arasında değişirken, yurt dışında 7 – 10 gün içinde başvurular onaylanıp pasaportlar PTT aracılığıyla adreslere postalanıyor.

Pasaport kaybolursa ne yapmak lazım?

Fotoğraf ve nüfus cüzdanınız ile birlikte, bulunduğunuz yerdeki en yakın konsolosluğa şahsen başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvurunuzun kabulünün ardından ilgili Türk makamlarıyla yazışma yapılacak ve olumlu yanıt alındığı takdirde adınıza yeni bir pasaport düzenlenebilecektir.

Kaybolan pasaport için ne yapılmalı?

Pasaportunuzu kaybettiğinize dair bildirim yapacağınız yerde sizlerden bir dilekçe yazmanızı isteyeceklerdir. Kaybettiğiniz pasaportun ardından yenisini çıkarmak isterseniz pasaport harç bedeli yatırmak zorundasınız. Kaybettiğiniz pasaportu aldığınız gibi yeni pasaportunuzu da alabilirsiniz.

Yurtdışında pasaportumu kaybettim ne yapmam lazım?

Yurt Dışında Pasaport Kaybolduğunda Ne Yapılır?

 1. Polise gidip tutanak tutturun.
 2. Tutanağın ‘aslı gibidir’ mühürlü kopyalarını alın.
 3. 3. Türkiye Cumhuriyeti temsilciliklerine başvurun.
 4. Vesikalık fotoğraf ve sizi tanıtan belgeleri hazırlayın.
 5. Geçici pasaport ile seyahat etmek.
 6. Geçici pasaportla Türkiye’ye giriş

Pasaport Muracati nasil yapilir?

Pasaport başvurusunun yaş ayrımı gözetilmeksizin şahsen yapılması gerekiyor. Pasaport ücretini internetten veya bankalara yatırıp, yine internetten veya telefonla pasaport randevusu aldıktan sonra, nüfus müdürlüklerine 2 adet biyometrik fotoğraf ve TC Kimlik Kartınızla gitmeniz yeterli.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Seyahat Acentası Ne Iş Yapar?

Pasaport 10 yıllık ne kadar 2020?

Yurt dışı seyahatlerine çıkmak için almak zorunda kaldığımız pasaporta her yıl belirli oranlarda zam yapılıyor. 2020 yılı için yapılan zamlardan sonra 10 yıllık pasaport sahibi olmanın bedeli 1.155 TL’ye çıktı. 1 yıllık pasaport almak isteyenler ise defter bedeliyle beraber 464 TL ödeyecek.

Pasaport başvurusu nasıl yapılır 2020?

Pasaport başvuru randevunuzu internet üzerinden online olarak yapabilirsiniz. Ayrıca Alo 199 Vatandaş Etkileşim Merkezi’ni arayarak da randevu alabilirsiniz. Bordo pasaport başvuruları İl ya da İlçe Nüfus Müdürlüklerine yapılabilirken, yeşil pasaport başvuruları sadece İl Nüfus Müdürlüklerine yapılmaktadır.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *