Okuyucular soruyor: Hes Kodu Nasıl Alınır Seyahat?

Uçuşlarda HES kodu gerekli mi?

HES Kodu test sonucu pozitif olan veya pozitif hasta ile teması bulunan yolcuların havalimanında bulunmasını azaltmak ve yurt içi uçuşlara katılmasına engel olmak amacıyla T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından uygulamaya alınmış kişiye özel bir koddur. Bilet alırken geçerli bir HES kodunuz bulunması zorunludur.

HES kodu SMS ile nasıl alınır örnek?

Kısa mesaj ile HES kodu almak için, HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla, T.C. kimlik numarası, T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazılacak ve 2023’e SMS olarak atılabilecek.

HES kodu almak seyahat için yeterli mi?

Tüm yurt içi uçuşlarda HES kodu zorunludur. HES kodunuzun süresi seyahatinizin toplam süresi kadar olmalıdır. Gidiş-dönüş bir bilet almak istiyorsanız ya da gidiş-dönüş bir biletiniz varsa HES kodunuz dönüş tarihinizi de kapsamalıdır.

HES kodu ne kadar süre geçerli?

Kod geçerlilik süresi olarak “Süresiz” seçeneği işaretlendiğinde, HES Kodu 18 ay geçerli olacaktır. “Süreli” seçeneği işaretlendiğinde, ekrana gelen takvimden kodun geçerlilik süresi belirlenir.

HES kodu nerelerde zorunlu?

4- Kahvehane, kıraathane, internet kafe, internet salonu, elektronik oyun salonları, bilardo salonu, dernek lokali, lunapark, tematik parklar, berber, kuaför, güzellik salonu güzellik merkezleri, hamam, sauna ve masaj salonu, kaplıca, nikâh salonu, düğün salonu, tiyatro vb. kültürel aktivite yerleri, kütüphane, Spor

You might be interested:  FAQ: Yerleşme Ve Seyahat Hakkı Hangi Durumlarda Kısıtlanır?

HES kodu nerelerde gerekli?

Zamanla şehir içi toplu ulaşımda, şehirler arası seyahatlerde, konaklama tesislerinde, iş yerlerinde ve bireysel iletişim gerektiren tüm kamusal mekanlar ve kamu kurumlarında kullanılan HES kodu artık AVM’ye girişte de zorunlu.

HES kodu kısa mesajla nasıl alınır?

HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla T.C. kimlik numarası, T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi yazılır ve 2023’e SMS olarak atılır.

HES kodu en fazla kaç gün alınır?

Paylaşım Süresi, yolculuğa kadar olan gün sayısından en az 8 gün daha fazla olması gerekiyor. HES kodunun geçerli olması için Paylaşım Süresi’ni girerken yolculuk tarihine kadar olan gün sayısına en az 8 gün daha eklemelisiniz. 3. Hayat Eve Sığar uygulamasından kaç HES kodu alabilirim?

Telefonu olmayanlar nasıl hes kodu alacak?

İkinci bir yol olarak ise kısa mesaj devreye giriyor. Vatandaşlar, HES yazıp boşluk bırakarak sırasıyla T.C. kimlik numarası, kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresini gün sayısı olarak yazmaları ve 2023’e kısa mesaj atmaları halinde HES Kodları telefonlarına kısa mesaj olarak iletilecek.

Seyahat için izin gerekiyor mu?

özel veya resmi araçlarla yapacakları şehirlerarası seyahatlerine, kurum kimlik kartı ve görevlendirme belgesinin ibraz edilmesi kaydıyla izin verilecektir. Seyahat İzin Belgesi verilen kişiler, seyahat süreleri boyunca sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacaktır.

HES bloke ne demek?

Otobüs, uçak ya da İDO gibi ulaşım araçlarıyla seyahat ederken seçilen koltuk 5 dakika için sizin adınıza bloke edilir. 5 dakika içerisinde bilet alma işlemi gerçekleşmezse eğer HES kodu blokeli hatası verir. 5dk’dan fazla süren işlemler nedeniyle biletinizi alamazsanız, işlemleri tekrarlayarak ( HES Kodunu tekrar

HES kodunda yaş görünür mü?

Şehirler arası seyahat edecek, 3 yaş ve üzeri tüm yolcularımız HES kodu almak ve seyahat öncesinde görevli personellerimize HES kodlarını, kimlikleriyle birlikte göstermek zorundadır. 0-2 yaş yolcularımızın HES kodu alma zorunluluğu yoktur.

You might be interested:  Ücretsiz Seyahat Kartı Ne Demek?

HES Kodu süresi bitmeden tekrar alınır mı?

Hayat Eve Sığar projesi kapsamında sunulan HES kodları yurt içi seyahat için artık bir zorunluluk. Seyahat ederken, sınava girerken ve kamu binalarına girişte istenen HES kodu Hayat Eve Sığar mobil uygulaması, SMS ve e-Devlet sisteminden alınabiliyor. HES kodu kaybedilse bile yeniden alınabilmekte.

Hayat Eve sığar süresiz HES kodu nasıl alınır?

Kısa mesaj ile HES kodu almak için, HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla, T.C. kimlik numarası, T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazılıyor ve 2023’e SMS olarak atılabiliyor.

Çocuğuma HES kodu nasıl alırım?

KISA MESAJLA HES KODU NASIL ALINIR? Kısa mesaj ile HES kodu almak için, HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla; TC kimlik numarası, TC kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazılır ve 2023’e SMS olarak atılır.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *