Hızlı Cevap: Seyahat Için Hangi Pasaport Alınır?

Yurt dışında çalışmak için hangi pasaport gerekli?

Yeşil ya da siyah pasaportu olmayan, resmi kurumlar tarafından bir görev için yurt dışına gönderilen kişilere gri pasaport verilir. Örneğin; normalde bodro pasaport sahibi birisi belediye ya da özel idare tarafından görev için yurt dışına giderse ona gri pasaport verilir.

Kişiye özel pasaport hangisi?

Hususi Pasaport (Yeşil Pasaport ) Halk arasında yeşil pasaport olarak bilinen hususi pasaport TBMM eski üyeleri, bakanlar ve birinci, ikinci ve üçüncü derecede görevli devlet memuruna verilmektedir. Ayrıca yeşil pasaporta sahip kişilerin 25 yaşına kadar çocuklarının da yararlanma hakları da bulunmaktadır.

Hangi renk pasaport kime verilir?

Bordo pasaport sahipleri vizesiz gidilebilen yerlere pasaportları ile direkt giriş yapabilirler. Bordo pasaport, 38 sayfadan oluşur ve verilen vizeler bu pasaport üzerine işlenir.

Normal vatandaş hangi renk pasaport alır?

Yeni pasaportların renkleri de değişmiştir. Buna göre; normal pasaportlar bordo, özel pasaportlar (yeşil pasaport ) koyu yeşil ve diplomatik pasaportlar ise siyah rengini aldı.

Türkiye pasaportu ile hangi ülkelere vizesiz gidilir?

Türkiye ‘den vizesiz gidilebilecek ülkeler

 • Antigua ve Barbuda.
 • Arjantin.
 • Arnavutluk.
 • Azerbaycan.
 • Bahamalar.
 • Bahreyn.
 • Barbados.
 • Beyaz Rusya.

Erasmus öğrencileri için hangi pasaport?

Umuma Mahsus (Bordo) Umumi Pasaport almak isteyen 25 yaşın altındaki öğrenciler, harç bedeli ödemeden pasaport alabilirler. Erasmus öğrencileri herhangi bir harç ödemeden yalnızca cüzdan bedelini ödeyerek pasaport alabilirler.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Yerleşme Ve Seyahat Özgürlüğünün Engellenmesi Durumunda Hangi Olumsuz Durumlarla Karşılaşılabilir?

Cumhurbaşkanı hangi pasaportu kullanır?

Diplomatik pasaport, yurt dışında kongre ve konferanslara katılmak üzere gönderilmiş devlet görevlilerine ve ailelerine verilmektedir.

Türkiyede kaç kişinin pasaportu var?

5682 sayılı Pasaport Kanununun 12’nci maddesine göre Türkiye Cumhuriyeti Devleti namına verilmekte olan 5 çeşit pasaport bulunmaktadır.

En iyi Pasaport hangisi?

Henley Pasaport Endeksi’ne göre 191 ülkeye vizesiz girilebilen Japonya pasaportu dünyanın en güçlüsü oldu. Türkiye pasaportu ise 111 ülkeye vizesiz girebilme hakkıyla 55. sırada kendine yer buldu.

P tipi pasaport nedir?

Umuma mahsus pasaport, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve KKTC vatandaşı olan herkesin kullandığı pasaport türüdür. Bordo pasaport, devlette görev almış ya da almakta olan insanların dışındaki tüm vatandaşların alabildiği pasaport türü olarak biliniyor.

Kimler pasaport alamaz 2021?

Kimler Pasaport Alamaz 2021

 • Bir adli süreç, dava ya da yargılanma nedeniyle yurt dışı çıkış yasağı olanlar.
 • Boşanma sürecinde olup boşanma davası sürenler.
 • Olağanüstü süreçlerde devletin aldığı tedbirlere takılanlar.

Pasaport çeşitleri nelerdir?

Yurt dışına seyahat etmek isteyenlerin başvurabileceği çeşitli pasaport türleri vardır: Umuma mahsus pasaport (bordo), hususi pasaport (yeşil), diplomatik pasaport (siyah) ve hizmet pasaportu (gri).

Bordo pasaport nedir kimlere verilir?

Herhangi bir kanun şartını taşımayan kişilerin, yani standart vatandaş kategorisinde yer alanların alabildiği pasaport türüne Umuma Mahsus ya da Bordo pasaport denilmektedir. Genel olarak herkes tarafından Bordo Pasaport olarak bilinmektedir. Bu adını diğer pasaport türlerinde olduğu gibi kapak renginden almaktadır.

Polisler hangi pasaport alır?

Çünkü Polis memurları’da diğer kamu çalışanları gibi belirli bir süre sonra Umuma Mahsus Yeşil Pasaport alma hakkına sahiptir.

Öğrenci için pasaport nasıl alınır?

Bu pasaportu çıkarmak için bordo pasaport alırken istenen belgelerin yanına öğrenci belgenizi eklemeniz yeterlidir:

 1. Nüfus cüzdanının aslı
 2. Biyometrik fotoğraf (2 tane)
 3. Eski pasaport (varsa)
 4. Defter ücreti.
 5. Öğrenci belgesi.
 6. Harçsız pasaport talep yazısı

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *