FAQ: Yeşil Pasaport Ile Nasıl Seyahat Edilir?

Yeşil pasaportla yurtdışına çıkarken hangi belgeler istenir?

Yeşil pasaport alma hakkına sahip emeklilerin yurtdışına çıkarken ekstra hiçbir belge almasına gerek yok. OHAL’in ilk zamanlarında istenen ek SGK döküm belgesi gerekliliği Kasım 2017’de resmen kaldırıldı. Pasaportunuzu alın ve yola çıkın!

Yeşil pasaportu olanlar vize alır mı?

1) Yeşil ( Hususi ) pasaporta sahip T.C. vatandaşları Bordo (Umumi) pasaportluların vizesiz giremediği 67 ülkeye vizesiz giriş ayrıcalığına sahiptir. 2) Yeşil pasaport sahipleri pasaport harcından muaftır.

Yeşil pasaportu olanlar Almanyaya gidebilir mi?

Bu bağlamda Türkiye’den Almanya’ya olan seyahat kısıtlamaları devam etmektedir. Vizesiz girişler: 180 günlük dilim içinde 90 günü geçmeyen ziyaretler için T.C. Hizmet/Hususi/Diplomatik Pasaport sahipleri ( yeşil, gri ve siyah pasaport sahipleri), mesleki faaliyette bulunmama koşuluyla vizesiz seyahat edebilirler.

Yeşil pasaportla kaç ülkeye gidilir?

Yeşil pasaportlular, bordo pasaportluların vizesiz giremediği 67 ülkeye vizesiz giriş ayrıcalığına sahiptir.

Yeşil pasaport amerikaya gidebilir mi?

-ABD’ye seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus (Bordo) pasaport, Hizmet (Gri) Pasaport, Diplomatik (Siyah) Pasaport ve Hususi ( Yeşil ) pasaport hamili tüm kişiler ABD vizesi başvurusu yapmak zorundadırlar.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: 30000 Euroluk Seyahat Sigortası Ne Kadar?

Yeşil pasaportla yurt dışına nasıl çıkılır?

Yeşil ve gri pasaportlu vatandaşlar, bağlı bulundukları kurumdan görev ya da yurt dışına çıkış izin yazısı almalarının ardından seyahat edebilirken, eş ve çocukları pasaportun hak sahibinin bağlı bulunduğu kurumdan “Adı geçen şahsın yurt dışına çıkmasında herhangi bir mani kurumumuzca yoktur veya sakınca

Norveç yeşil pasaporta vize istiyor mu?

Merhaba, yeşil pasaport (hususi) sahibi Türk vatandaşları 90 günden kısa süreli seyahatlerinde Norveç Schengen vizesinden muaftırlar. Bununla birlikte birlikte pasaportun geçerlilik süresinin seyahat sonrası için en az 3 ay olması gerekmektedir.

Avusturya yeşil pasaporta vize istiyor mu?

Avustralya Vize İstiyor Mu? Türkiye’den Avustralya’ya seyahate gidecek olan Umumi (Bordo) Pasaport, Hususi ( Yeşil ) Pasaport, Hizmet (Gri) Pasaport ve Diplomatik (Siyah) Pasaport sahiplerinin tümü vizeye tabidir.

Hangi ülkeler yeşil pasaporta vize istiyor?

Yeşil Pasaporta Vize İsteyen Ülkeler

 • Afganistan.
 • Amerika Birleşik Devletleri.
 • Angola.
 • Avustralya.
 • Benin.
 • Burkina Faso.
 • Burundi.
 • Butan.

Almanya turist kabul ediyor mu?

Almanya ‘da turistik seyahatler için konaklamaya izin yok Bu nedenle sadece istisnai durumlarda turistik amaçlı vize verilebiliyor. Prensip olarak AB ve Schengen bölgesinden gelen yolculara ülkeye girişine izin veriliyor. Almanya ‘da oturumu olanlar da ülkeye gelebiliyor.

Yeşil Pasaportlular Avrupa’ya gidebiliyor mu?

Avrupa seyahati için vizeden muaf tutulan kişilerin de seyahatleri öncesinde ilgili ülkeye giriş izni almaları öngörülmüştür. Bu uygulama ile Yeşil ve Gri Pasaport sahibi Türk Vatandaşları’nın vize muafiyet hakları saklı tutulup yalnızca Avrupa ‘ya giriş esnasında seyahat izni almaları sağlanacaktır.

Yeşil pasaport Almanya sağlık sigortası gerekli mi?

Aslında genel olarak yeşil pasaportla Avrupa’ya giderken ben seyahat sağlık sigortası yaptırmayı zorunlu tutmuyorum, sadece öneriyorum. Fakat yeşil pasaport Almanya gezilerinde kesinlikle seyahat sağlık sigortanızı yapıtırın!

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Vizesiz Nasıl Seyahat Edilir?

Yeşil pasaportla ne yapılır?

Yeşil Pasaportun Avantajları

 • Yeşil pasaportun sağladığı en büyük avantaj, tam tamına 160 ülkeye vize almadan giriş yapabilmeniz.
 • Bazı ülkelerde kapıdan vize alma hakkınız bulunuyor.
 • Bordo pasaportta karşınıza çıkan defter bedeli ve pasaport harcı yeşil pasaportta yalnızca defter bedeli olarak karşınıza çıkıyor.

Yeşil pasaportla Rusyaya gidilir mi?

Yeni karar göre 1 Eylül 2019 tarihinden itibaren Hususi ( Yeşil ) ve Hizmet (Gri) pasaport sahibi Türk vatandaşlarının Rusya vizesi almaları gerekmemektedir. Rusya’ya seyahat edecek bordo pasaport sahibi Türk vatandaşlarının bu ülkeye yapacakları kısa veya uzun seyahatlerinden önce Rusya vizesi almaları gereklidir.

Yeşil pasaportla fransaya nasıl gidilir?

Ancak Hususi ( Yeşil ), Hizmet (Gri) ve Diplomatik (Siyah) pasaporta sahip olan Türk vatandaşları 180 gün içerisinde 90 günü geçmemek şartıyla Fransa ‘ya vize almadan seyahat edebilirler.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *