Quick Answer: Deniz Gezmiş’in Mezarı Nerede?

Deniz Gezmiş Karşıyaka Mezarlığı kaçıncı kapı?

Emek Partisi ve Emek Gençliği üyeleri sınırlı katılımla saat 12.00’de Karşıyaka mezarlığı 2 No’lu Kapı ‘da buluştu. Buradan fiziksel temas kurallarına dikkat edilerek Denizlerin mezarına yapılan yürüyüşte “Yaşasın dedvrim ve sosyalizm” sloganları atıldı.

Deniz Gezmiş’in mezarı hangi ilimizde?

Ankara’nın Yenimahalle ilçesinde, Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan, idamlarının 46’ncı yıl dönümünde Karşıyaka’daki mezarlarının başında anıldı. Yenimahalle’de bulunan Karşıyaka Mezarlığı’nda, 6 Mayıs 1972’de idam edilen Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan için anma töreni yapıldı.

Deniz Gezmiş ve arkadaşları nereye gömüldü?

Olaydan sonra Mahir Çayan’ın cenaze aracı askerler tarafından durdurulur ve cenazesi kimsesizler mezarlığına gömülür. Ancak 1974’te Çayan’ın arkadaşları cenazeyi alır ve Ankara Karşıyaka Mezarlığı’na defnedilir.

Hüseyin Inan aslen nereli?

Hüseyin İnan
Doğum Hüseyin İnan 1949 Bozhüyük, Gürün, Sivas
Ölüm 6 Mayıs 1972 (23 yaşında) Ulucanlar, Altındağ, Ankara
Ölüm sebebi İdam
Defin yeri Ankara Karşıyaka Mezarlığı

Karşıyaka Mezarlığı kaç yılında kuruldu?

Karşıyaka Mezarlığı

Karşıyaka Mezarlığı
Mezarlık bilgileri
Açılış yılı: 1970
Ülke: Türkiye
Konum: Yenimahalle, Ankara

Deniz Gezmiş kimin yanına gömülmek istedi?

Deniz Gezmiş idamından önce Taylan Özgür’ün yanına gömülmek istemiş, ancak buna izin verilmemiştir. 1971’de Nurhak’ta öldürülen THKO liderlerinden dönemin ODTÜ Sosyalist Fikir Kulübü Başkanı Sinan Cemgil de oğluna Taylan ismini koymuştur.

Ankara Karşıyaka Mezarlığı hangi semtte?

Karşıyaka Mezarlığı, Yenimahalle Karşıyaka Mezarlığı, Türkiye’nin büyük mezarlıklarından ve Ankara’nın en büyük mezarlığıdır. Ankara ili Yenimahalle ilçesinde Şentepe semti ve Demetevler mahallesinde bulunmaktadır.

You might be interested:  Quick Answer: Deniz Yıldızı Nasıl Yürür?

Yusuf Aslan aslen nereli?

Yusuf Aslan 1947 yılında, Yozgat Kuşsaray köyünde doğdu.

Ankara Karşıyaka Mezarlığı nasıl gidilir?

KARŞIYAKA MEZARLIĞI Bu çerçevede Karşıyaka Mezarlığı ‘na gidecekler için belli noktalardan otobüs kalkacak. Hastane Metro Durağından (Yenimahalle) kalkacak 210 No’lu otobüs hattıyla 09.00-17.00 saatleri arasında 15 dakikada bir hizmet verilecek.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *