Quick Answer: Deniz Adamı Belgesi Nasıl Alınır?

Gemi adamı belgesi ne kadar?

Gemicilik Belgesi Fiyatları 2021 Eğitim kurs ücreti; 2.500-3.000 TL, Sağlık raporu ücreti; 200-250 TL, Sınav ücreti; 100 TL, Cüzdan defter ve sertifika ücreti; 300-350 TL, arasında.

Gemi Adamı Cüzdanı kimlere verilir?

Gemi adamı belgesi gemilerde çalışan personelin yeterliklerini kanıtlamak için almak zorunda oldukları belgedir. Her çalışan kendi pozisyonuna uygun kursa gitmek ya da sınavları geçmek suretiyle bu belgeyi alır.

Gemi Adamı Cüzdanı nereden alınır?

Gemi adamı belgesini vermekle yetkili kurum Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına bağlı Deniz ve İçsular Genel Müdürlüğü’dür. Ancak Bakanlık ve Deniz ve İçsular Genel Müdürlüğü, bazı kurumları veya özel kuruluşları gemici belgesini vermeye yetkili kılabilir. Cüzdan, gerekli izinlere sahip özel kurumlardan da çıkartılabilir.

Denizcilik Cuzdani nasıl alınır?

Liman Cüzdanı İçin Gereken Evraklar

 1. Liman Cüzdanı Başvuru Dilekçesi (Matbuu halde Liman Başkanlıklarında mevcuttur ve işleminizi bu dilekçeyi doldurarak başlatabilirsiniz)
 2. Diplomanın Noter Onaylı Fotokopisi.
 3. Kimlik Fotokopisi.
 4. Sağlık Raporu.
 5. İkamet Belgesi.
 6. Sabıka Kaydı
 7. Kurs Başarı Belgesi.

Gemi adamı belgesi için kaç gün sürer?

Bu doğrultuda yağcı yeterliği almak isteyenler eğitimlerimize katılabilirler. Gemiadamı (Gemici/Yağcı) eğitimi 32 gün olup eğitimlerimiz Dokuz Eylül Üniversitesi, Denizcilik Fakültesi Urla Yerleşkesinde yapılmaktadır. Kayıtlar sürekli olup kurs planlaması için 10 kişilik kayıt oluşması gerekmektedir.

You might be interested:  Bodrumda En Güzel Deniz Nerede?

Gemi adamı belgesi nasıl alınır 2021?

Gemi Adamı Belgesi Nasıl Alınır?

 1. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş resmi ve özel eğitim kurumlarından alınan kurs bitirme belgesi /sertifikası
 2. Sabıka kaydı
 3. İkamet Belgesi.
 4. Fotoğraf.
 5. Yeterlilik sınavı başarı belgesi.
 6. Belge için gerekli olan ücretin ilgili bankaya yatırıldığını gösterir banka dekontu.

Gemi adamı belgesi hangi tekne kullanabilir mi?

ADB sahibi olduğunuzda bölge, mesafe ve zaman sınırı olmaksızın 24 metreye kadar özel tekneleri sevk ve idare edebilirsiniz. Size ait olmayan kiraladığınız 24 metreden küçük bir ticari tekneyi gezi, eğlence, spor ve amatör balıkçılık gibi faaliyetlerde kullanabilirsiniz ancak ticari amaç için kullanamazsınız.

Gemi Adamı Cüzdanı vize yerine geçer mi?

Gemi adamı cüzdanı sadece Türk Bayraklı gemilerde pasaport yerine kullanılabilir. Yani Türk Bayraklı gemide çalışan bir gemi adamının hem pasaportu hem gemiadamı cüzdanı olma şartı yoktur, tek başına gemiadamı cüzdanı yeterlidir. Ancak uçağa binip gemiadamı cüzdanı ile seyahat edemezsin.

Gemi adamı olur sağlık raporunda nelere bakılıyor?

Gemi Adamı Sağlık Raporu Genel Muayenede yapılan tetkikler:Akciğer Grafisi, Odyometri (duyma testi), EKG, Hemogram, Lipid paneli, Açlık Kan şekeri, Tam idrar tahlili, Üre, Kreatinin, Antiv Hiv (aids), Anti Hcv, HBs Ag, Karaciğer Enzim, İdrarda madde bağımlılığı testleri.

Gemide çalışmak için nereye başvurulur?

Gemide Çalışmak İçin Nereye Başvurulur? Gemide çalışmak için başvurulacak yer Liman Başkanlıkları’dır.

C kodu hangi bankaya yatıyor?

Borçlanma adımlarında ismimizi yazıp önce hesaplaya tıklıyoruz daha sonrasında başvura tıklıyoruz. Daha sonrasında açılan sayfada borçlandığımız miktar gözükecektir. Bu tutarı anlaşmalı bankaya (şuan Halk bank ) yatırıyoruz.

STCW nasıl yenilenir?

STCW belgelerimi nasıl yenileyebilirim? Değerlendirme sınavına girerek, tekrar kurs görerek, Uzakyol Kaptan/Kaptan yeterliklerine sahip olanlar için bir yıl deniz hizmeti getirerek veya gemide değerlendirme sınavına girerek yenileyebilirsiniz.

You might be interested:  Quick Answer: Deniz Patlıcanı Nasıl Toplanır?

Gemi adamı olmak için ne yapmak lazım?

Nasıl Gemici Olunur?

 1. 16 yaşından büyük olmak.
 2. En az ilkokul diplomasına sahip olmak.
 3. Yetkilendirilmiş bir eğitim kurumu veya kurstan “ Gemici Eğitimi” almak.
 4. Ya da en az ilkokul mezunu olanlar 9 ay, 4 yıllık fakülte mezunu olanlar en az 4 ayını faal bir gemide güverte eri olarak çalıştığını belgelemek.

Gemide çalışmak için ne yapmalıyım?

Gemide Çalışmak İçin Liman Başkanlıklarına Başvurulmalıdır

 1. Nüfus Sureti.
 2. İkametgah.
 3. Diploma Sureti*
 4. 20 Resim ( Beyaz Fonlu )
 5. Sabıka Kaydı
 6. Askerlik İlişiksiz Yazısı veya Terhis Belgesi Fotokopisi (Askerlik şartı)
 7. Hastane Raporu ( Gemiadamı olur Sağlık Raporu )

Tekne kullanmak için ehliyet nasıl alınır?

Tekne ehliyeti almak isteyenler, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının Gemi Adamları Sınav Sistemi web sitesinden başvuru yapabilirler. Online olarak başvuru yapıp, online olarak sınava girerek, tekne ehliyeti almaya hak kazanabilirsiniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *